TRUDNY CZAS IZOLACJI

Kulę ziemską opanowała pandemia.  Nigdy wcześniej cały świat, a wraz
z nim my, nie znaleźliśmy się w sytuacji tak wszechstronnej izolacji,
a jednocześnie codziennej obawy o zdrowie nasze i naszych bliskich.
W obecnej chwili w każdym domu rozmawiamyo koronawirusie. Młodsze dzieci nie bardzo rozumieją co się dzieje, dlatego osoby dorosłe powinny im wyjaśnić w przystępny sposób trudną sytuację. Z drugiej strony,
w przypadku dzieci starszych, równie ważne jest zwrócenie uwagi na poczucie odpowiedzialności i ograniczenie ryzykownych zachowań. Podstawową kwestią  jest tutaj redukcja lęku. Dzieciom zarówno starszym jaki młodszym udzielają się stany emocjonalne rodziców, szczególnie strach o zdrowie, obawy o przyszłość, jak też frustracje związane z koniecznością izolacji. Dlatego w postępowaniu dorosłych ważne jest ujawnianie racjonalnych zachowań i nie uleganie panice.

Uczniowie nie możecie chodzić do szkoły na zajęcia, ale możecie skorzystać z technologii informatycznych, które pozwalają komunikować się na różne sposoby. Nie jest to dla Was coś nowego, ponieważ na co dzień korzystacie
z Internetu w szerokim jego pojęciu.

Uczniowie klas ósmych przed Wami duże wyzwanie – czeka  Was ważny egzamin, który w dużym stopniu zadecyduje o Waszej  przyszłości. Dlatego ten czas powinniście wykorzystać maksymalnie  na powtórzenie wiadomości i bieżącą naukę.

Oprócz zdalnej  nauki i prac domowych pozostaje jeszcze czas na przyjemności, rozrywkę, rozwijanie pasji  i zaineresowań .W zaciszu domowym, mając dostęp do Internetu, możecie miło i pożytecznie spędzić wolny czas.

Wybrać się na wirtualne wycieczki nie tylko po Polsce, ale po całym świecie. Zwiedzić piękne miejsca i odwiedzić nieznane miasta, wstąpić do muzeów i obejrzeć ciekawe zabytki kultury.

Można odwiedzić Narodową Bibliotekę Cyfrową ”Polona” i skorzystać  z bogatych jej zasobów: książek, czasopism, rękopisów, map i atlasów.

Poza tym można obejrzeć na YT dużo ciekawych filmów, spektakli teatralnych i teatrzyków dla najmłodszych. Możecie posłuchać ulubionej muzyki, odkryć coś nowego, na co wcześniej brakowało Wam czasu.
A dla ciała? Możecie sami wykonywać różnorodne ćwiczenia fizyczne.
W tym trudnym czasie bardzo ważne jest również odpowiednie i zdrowe odżywianie się, sen, odpoczynek oraz higiena  osobista.

Myślę, że to nowe doświadczenie jest dla nas wszystkich lekcją z której musimy wyciągnąć wnioski i poniekąd nauczyć się żyć w innej i trudnej sytuacji. Miejmy nadzieję, że w niedługim czasie wszystko wróci do normalności a my powrócimy do naszej szkoły.

Do zobaczenia!
Agnieszka Bieleń