historia 5

Temat zajęć- Co to za święto 3 maja ?

Cel – Zapoznamy się z sytuacja Polski w XVIII wieku, jakie reformy wprowadził Sejm Wielki, poznamy przyczyny uchwalenia konstytucji 3 maja. Przypomnimy wybitne postacie związane z tym okresem czasu.

Jesteście w  klasie V szkoły podstawowej i na dzisiejszej lekcji zapoznamy się z wiadomościami o konstytucji 3 maja. Co to za ustawa, kiedy ja uchwalono ?. Kto tego dokonał ?Tej lekcji nie ma w podręczniku ale dotyczy ona ważnego wydarzenia historycznego , dlatego zajmujemy się tym tematem dzisiaj. Najpierw w ramach zapoznania się z  tym ważnym dla naszego kraju wydarzeniem pooglądacie filmik https://www.youtube.com/watch?v=-GBAolHelHs  i drugi filmik o fladze narodowej https://www.youtube.com/watch?v=1JNc0BqkkwI               W zeszycie lekcji wpisujemy temat z data dzisiejszą, taki jaki podałem na początku wiadomości  i przepisujecie do zeszytu  ten tekst – Pod koniec 18-ego wieku dla ratowania ginącej Ojczyzny zebrał się w Warszawie Sejm Wielki. W dniu trzecim maja 1791 roku uchwalił Ustawę Rządową zwaną potocznie Konstytucją trzeciego Maja .Była to druga, po konstytucji Stanów Zjednoczonych, nowoczesna ustawa zasadnicza, która regulowała podstawy ustroju Polski. Znosiła liberum veto i wolną elekcję, wprowadziła dziedziczność tronu. Umocniła władzę centralną a ograniczyła wpływy magnaterii. Uznawała konieczność utrzymania stutysięcznej armii. Miała stać się fundamentem pod budowę nowoczesnego i silnego państwa polskiego. W okresie międzywojennym dzień trzeci maja został uznany za święto narodowe. W czasie II wojny światowej święto trzeciego Maja było obchodzone przez oddziały partyzanckie . W tym dniu urządzano uroczyste składanie przysięgi i nadawano odznaczenia . Prasa podziemna drukowała artykuły poświęcone uchwaleniu konstytucji majowej. W Polsce Ludowej nie obchodzono święta trzeciego Maja. Dopiero Sejm Trzeciej Rzeczypospolitej przywrócił Polakom to narodowe święto. Uczniowie tego dnia nie mają lekcji , a rodzice nie idą do pracy by godnie świętować rocznicę uchwalenia konstytucji trzeciego maja.

Zadania domowe  – 2 maj to Święto Flagi. W tym dniu i w związku z 3 majem wywieszamy na domach nasze flagi narodowe w dowód poszanowania barw ojczystych, patriotyzmu i narodowego świętowania konstytucji. Jeżeli na Waszym domu zostanie zawieszona flaga, proszę zrobić zdjęcie domu z flagą i odesłać na skrzynkę pocztową  odrzechowa2020@wp.pldo 4 maja, max do godziny 9 00. Będzie zrobiony plakat – Odrzechowa w barwach narodowych.